Navštivte kategorii  SLEVA NAVÍC a  k vybraným produktům kromě akčních slev dostanete bonusovou slevu  až  3000 Kč

Jak správně vybrat koloběžku?

 

Chcete si koupit koloběžku a nejste si jistí, jaký typ vybrat? Nebo plánujete koupit koloběžku Vašim dětem a nevíte, která by byla pro ně nejvhodnější? Přečtěte si našeho rádce, který vám při výběru pomůže.

 

Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Z dětské zábavy se stala aktivita, kterou si oblíbila řada lidí bez ohledu na věk. Jízda na koloběžce je zábavný způsob, jak strávit volný čas. Na první pohled se může zdát, že koupě a výběr koloběžky je velmi jednoduchá věc. Ovšem i přesto není radno výběr koloběžky podcenit.
 

Kritéria před nákupem koloběžky

Než se rozhodnete k nákupu koloběžky, ať už pro dospělé nebo děti, je třeba ujasnit si některá kritéria. Před nákupem sledujeme následující parametr

-  typ koloběžky

-  nosnost koloběžky

-  typ brzdy

-  výška řídítek

-  materiál rámu

 

Jaký typ koloběžky zvolit?

Před výběrem je velice důležité ujasnit si, k čemu budete koloběžku využívat. Koloběžky můžeme rozdělit do několika kategorií, jako  skládací koloběžky,koloběžky pro dospělédětské koloběžky, freestylové koloběžky, trojkoloběžky a v neposlední řadě speciální sjezdové koloběžky či dirtové.


Dále můžeme rozdělit koloběžky dle využití na:

-  koloběžky pro sport (jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mají aerodynamičtější tvar, většinou mají dvě brzdy)

-  koloběžky pro turistiku (velká kola pro pohodlnější jízdu, mohutnější konstrukce)-

-  koloběžky pro zábavu (téměř všechny druhy koloběžek) -

-  městské koloběžky (úzká řídítka, malá až středně velká kola, obvykle jedna zadní nášlapná brzda)

 

Jaká nosnost je dostačující?

Nosnost neboli maximální zatížení koloběžky je hodnota, která určuje maximální okamžité zatížení. Jedná se i o zatížení během skocích při dopadu, kdy se tíha člověka působící na koloběžku zvětší. Proto je důležité právě tento parametr nepodceňovat. Na silnicích a ve městech nehrozí žádné velké nerovnosti, díry apod., tudíž postačí koloběžky s menší nosností. Při jízdě v náročnějších terénech pak platí opak, tedy jsou zde vhodnější koloběžky s větší nosností kvůli případným nerovnostem terénu. 


Jaký typ brzd vybrat?

Na trhu naleznete tři základní brzdy - nášlapné, čelisťové a kotoučové. Všechny brzdy se liší stavbou, funkčnosti a také cenou. Pokud plánujete jízdu především ve městech, postačí Vám nášlapná zadní brzda, pro váhově těžší uživatele pak čelisťové brzdy, které budou dostačující. Nášlapné i čelisťové brzdy jsou velmi snadné na údržbu a jsou cenově dostupnější. Kotoučové brzdy jsou vhodné pro sportovce, kteří využívají koloběžku pro různé závody a jiné. Kotoučové brzdy jsou nákladnější a také je třeba o ně kvalitněji pečovat (výměna brzdových destiček apod.).Jak zvolit správnou výšku řídítek?

Výška řídítek patří také mezi důležitý parametr, který není radno při výběru podcenit. Výšku řídítek si každý dospělý člověk nastavuje sám, avšak obvykle se pohybuje v rozmezí 90 – 130 cm. Pro děti je pak ve většině případů vhodná výška od 50 cm. Příliš nízko nastavená řídítka způsobují křečovitý předklon, který rozhodně neprospívá vašim zádům. V opačném případě, řídítka nastavená příliš vysoko znemožňují správné řízení koloběžky a to může být při vyšší rychlosti nebezpečné.

 

Orientační tabulka

 

Výška jezdce 100 - 110 cm 110 - 120 cm 120 - 130 cm 130 - 140 cm 140 - 150 cm 150 - 160 cm 160 - 170 cm 170 - 180 cm 180 - 190 cm 190 cm a více
Výška řídítek 50 cm 55 cm 60 cm 65 cm 70 cm 75 cm 80 cm 85 cm 90 cm 95 cm a víceVšeobecně platí, pokud si nejste jistí, jaká je pro Vás ideální výška řídíte, raději si je seřiďte o něco výše než níže a to kvůli pohybu nohou.
 

Materiály rámu

Koloběžky jsou běžně k dostání s ocelovým rámem, hliníkovými řídítka a vidlicí. Tato kombinace materiálů je pro běžné využití dostačující. Pro sportovní účely jsou koloběžky vyráběné z odlehčeného hliníku, mnohdy i z karbonu. Jednotlivé materiály mají své výhody:

Hliník Karbon Ocel (Hi-Ten)
+ nízká hmotnost + pevnost + tuhost
+ tuhost + extrémní lehkost + pružnost
    + dobré zpracování